11.05.2022
Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Kararları Alındı

​Balıkesir Öğretmenevinde gerçekleşen Orman Yangınları İle Mücadele İl Komisyon Toplantısı'nda 2022 yılında ormanlarımızda olası çıkabilecek orman yangınlarıyla mücadelede alınacak önlemler ve tedbirler görüşülerek karara bağlandı. 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak konuşmasında “Yangın esnasında ve sonrasında alınacak önleyici tedbirleri, yapılacakları koordinasyon içinde yürütmeliyiz. Balıkesir Valisi olarak iki yangın sezonu geçirdiğim Balıkesir'de yangın sayılarımız yüksek olmasına rağmen, çok fazla bir alan kaybı olmadı. Tedbirlerimiz etkiliydi ve yangınlara müdahalemiz çok hızlıydı. Ülkemizin çok başarılı standart çerçevede yürütülen ağaçlandırma çalışmaları sayesinde yanan alanlar tekrar ağaçlandırılıyor." Dedi. 

Akabinde Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran yaptığı sunumda “İklim değişikliğinin orman yangınları üzerinde etkisinin büyük olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz 2021 yılında yaşanan yangınların aylara göre dağılımı hakkında bilgi verdi. Yangınla mücadelede 2022 yılında yapılan hazırlıklar ve alınan tedbirleri aktararak, eğitim alan sivil afet ve yangın gönüllüleriyle daha da güçlendiğimizi belirtti. Balıkesir'in 2 adet helikopter ve 2 adet küçük tanker uçakla yangınla daha etkili mücadele edeceğini sözlerine ekleyen Bölge Müdürü Kemal Kayıran TB2 İHA'larının yaptıkları hızlı tespitlerle bu mücadelede önemli bir rol aldığına değindi. Ayrıca yangın sayısındaki artışa rağmen yanan alan miktarındaki düşüş mücadele gücümüzü ve hızımızı göstermektedir." dedi. 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak Başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Balıkesir Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Tarık Hekimoğlu, 9. Ana Jet Üs Komutanlığı/Garnizon Komutanlığı Albay Rasim Süt, Bakım Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı İs. Bnb. Fatih Karakuş, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Daire Başkan V. Seyfullah Tolga, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, DSİ 25. Bölge Müdürü Nazmi Koçak,  İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bayram Şahin, Meteoroloji Müdürü Abdülkerim Karataş, Tarım ve Orman İl Müdürü Erkan Alkan, İl Kültür ve Turizm Müdür V. İlkay Karaağaç ile Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu'nda bulunan kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. 

Balıkesir İli için alınması gereken önleyici yangın tedbirlerinin belirlenmesinin ardından iyi dilek ve temennilerle toplantı sona erdi.  Yazdır