23.04.2022
Risk Her Zaman Var, Biz Önlemimizi Alalım.

Orman Bölge Müdürlüğümüzün özellikle yangına hassas kızılçam ormanlarında bulunan yolların kenarında temizlik ve ışıklandırma kesimleri yapıyoruz. Çünkü: bu sayede hem yol kenarında çıkabilecek yangınların ormanın içine sıçraması engelleniyor, hem de yangın çıktığında büyümesini engelleyecek müdahale hattı oluşturuyoruz.

Ayrıca insan hareketliliğinin çok olduğu orman yolları ile mahalle yollarının tercih edildiği bu çalışmada yolların güneşlenme süresi arttırılarak yol sathının muhafazası ve çabuk kuruması sağlanmakta olup bu sayede de ocak-mayıs/ekim-aralık dönemlerinde çıkabilecek olası yangınlara ulaşım kolaylaşmakta ve ulaşım süresi de kısalmaktadır. Aynı zamanda bu yollarda araç kullanan sürücülerin de görüş alanları genişletilerek trafik kazası riskleri de azaltılmaktadır.

Görüntüsünü izlediğiniz Bigadiç Orman İşletme Müdürlüğünce gerçekleştirilmiş olan yol kenarı temizliği çalışması 2022 yılı orman yangınları riskine karşılık, Orman Bölge Müdürlüğümüz hazırlıklarından sadece bir tanesidir.

Yeni yangın emniyet yolları ve orman yollarının yapımı ve mevcutlarının bakımı, yeni helikopter pistlerinin yapımı ve mevcutlarının bakımı, helikopterlerin su alabileceği havuzların yapımı ve mevcutlarının bakımı,  sadece kara araçlarının su alabileceği havuzların/depoların yapımı ve mevcutlarının bakımı, blok ormanlarda YARDOP Projesi kapsamında yangın müdahale tesisi, ziraat arazileri ile ormanlık arazilerin ayrılması tesisi, yerleşim yeri ile ormanlık arazilerin ayrılması tesisi, yangın mücadele tesisi, ulaşım tesisi ve zayıflatma alanı gibi tesislerin yapımı/bakımı yanında, mahallelerde yaşayan vatandaşlarımıza, çobanlarımıza, avcılarımıza yönelik eğitim faaliyetleri, Sivil Afet ve Yangın Gönüllüsü eğitimleri ile Asker ve Okul eğitimleri orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında Bölge Müdürlüğümüzce yapılan başlıca çalışmalardır.Yazdır