30.05.2022
Kestane Ağaçlarına Zarar Veren Gal Arıları İle Mücadelemiz Devam Ediyor

​Halk arasında katil arı olarak bilinen Kestane Gal Arılarına, Bandırma ve İvrindi Orman İşletme Müdürlüklerimizce müdahale ediliyor.

Tek konağı kestane ağacı olan zararlı gal arıları, kestanelerin üzerine yumurtalarını bırakarak “gal" oluşmasına ve akabinde kestane ağaçlarında yaprak, çiçek ve meyve sayısında azalmaya, sonrasında ise ağaçların büyümesine ve meyve veriminin düşmesine neden olmaktadır.

Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü laboratuvar ortamında üretmiş olduğumuz Torymus Sinensis adlı parazitoit böceklerini, katil arıların gallerinin oluşmaya başladığı alanlara bırakıyoruz. Sonrasında ise Torymus Sinensis'ler gallerin içindeki Kestane Gal Arısının larvalarıyla beslenip sayısını azaltarak bizlere yardımcı oluyorlar.

Bölge Müdürlüğümüzce, Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü'nde Karadağ ormanlarına 700 adet ve Erdek Kapıdağ ile Turanköy ormanlarına ise 100 adet, İvrindi Orman İşletme Müdürlüğü'nde Gümeli Köyü mevkiine 75 adet olmak üzere toplam 875 adet parazitoit böceği (Torymus Sinensis) salındı.Yazdır