BANDIRMA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

 

Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü 1944 yılında kurulmuş olup, Balıkesir İli Bandırma İlçesi, Erdek, Marmara, Manyas, Susurluk ilçelerini kapsamaktadır. 228.287,20 Hektar sorumluluk alanına sahip, Orman İşletme Müdürlüğümüzün  80.385,50 Hektarı Ormanlık alan, 147.901,70 Hektarı Açıklık alandan oluşmaktadır.

Müdürlüğümüz bünyesinde 9 adet Orman İşletme Şefliği, 1 adet ATM Şefliği ve 1 KDM şefliği olmak üzere 11 Şefliği bulunmaktadır.

BANDIRMA OİM_HARİTA.jpg

İşletme Şefliklerimizden, Bandırma İşletme Şefliğinin Kuruluş Merkezi Bandırma İlçesi, Erdek İşletme Şefliğinin Kuruluş Merkezi Erdek, Manyas ve Kartalkaya Orman İşletme Şefliklerinin Kuruluş Merkezi Manyas,  Marmara Orman İşletme Şefliğinin Kuruluş Merkezi Erdek İlçesi ve Susurluk, Kayı, Şahinkaya ve Karşıyaka Orman İşletme Şefliğinin Kuruluş Merkezi Susurluk İlçeleridir. Yine bu Orman İşletme Şefliklerine bağlı olarak ormanların korunmasına hizmet etmek amacıyla İşletme Şefliği Merkezlerinde kurulmuş olan 9 adet toplu koruma merkezi bulunmaktadır.

TOPOĞRAFİK YAPISI VE İKLİM DURUMU: Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü; Marmara bölümünün güney kısmında yer almaktadır. Batıdan Gönen, Doğudan Karacabey Mustafakemalpaşa ve güneyden Balıkesir Orman İşletme Müdürlükleri ile komşudur. Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü, 40° 38’ 21” - 27° 29’ 28” Doğu Boylamları ile 40° 02’ 16” - 28° 20’ 28” Kuzey Enlemleri arasında yer almaktadır. Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki ormanlar, genel olarak hem Akdeniz hem de Karadeniz iklimlerinin iklim kuşakları arasında geçiş bölgesinde yer almaktadır.

PERSONEL DURUMU: Bandırma Orman işletme Müdürlüğü bünyesinde 1 İşletme Müdürü, 2 Müdür Yardımcısı, 5 İşletme Şefi, 1 Orman Mühendisi, , 1 Orman Endüstri Mühendisi, 1 Metalurji Mühendisi, 1 Sayman, 1 Avukat, 16 Memur, 19 Orman Muhafaza Memuru,  26 Daimi İşçi, 28 Mevsimlik İşçi olmak üzere toplam 102 personel çalışmaktadır.